Sony Smartwatch 2 - recenzja
#1
Producenci nadal pracują nad wydaniem dobrze działającego urządzenia naręcznego, jednym z nich jest Smartwatch drugiej generacji od Sony. Ma wielu konkurentów w postaci Samsunga Gear i Pebble. Jednakże nadal nie wiemy co takowy zegarek powinien posiadać, a czego nie.

Samsung wraz z Gearem poszedł do przodu, podczas gdy Sony stara się wykonać własne urządzenie naręczne pomału, w końcu pospiech to zły doradca. Jednym z jego atutów jest niższa cena od konkurencji i, co najważniejsze zegarek Sony kompatybilny jest z każdym urządzeniem wyposażonym w Androida 4.0 lub nowszego, więc nie potrzebujemy urządzeń jednego producenta, jak w przypadku Samsunga.

Zegarek testowałem razem z Sony Xperia Z1 Compact. Recenzja Xperia Z1 Compact pojawi się w dniu jutrzejszym.

Wygląd

[Obrazek: S2-1.jpg]

Urządzenie Sony zbytnio nie wyróżnia się wyglądem. Mamy do czynienia z klasycznym wyglądem inteligentnego zegarka. Tarcza jest kwadratowa, wykonana z metalu i plastiku. Nie mówię, że jest brzydki, ale Sony nie pokusiło się o odmienny względem konkurencji wygląd. Zegarek jest solidnie wykonany, można, by rzec, że wygląda na urządzenie premium z powodu dodania przez Sony metalowej otoczki wokół wyświetlacza. Smartwatch 2 posiada certyfikat IP57, więc jest wodoodporny, nawet myjąc ręce nie musimy się martwić, że uszkodzimy zegarek (dopóki zamknięta jest zaślepka portu microUSB).

Dzięki certyfikacji urządzenie naręczne można zanurzyć na głębokości 1 metra na pół godziny, dodatkowo jest on kurzoodporny. Urządzenie jest lekkie i dzięki jego wymiarom nie wydaje się przesadnie duże. Po prawej stronie znajdziemy dobrze znany ze smartfonów Xperia przycisk włączenia/wyłączenia zegarka, po lewej pod zaślepką kryje się port microUSB. Spodobał mi się pasek, którego użyło Sony, jest on dokładnie taki sam, jak w klasycznych zegarkach. Dzięki niemu możemy dostosować rozmiar do naszych potrzeb.

Wyświetlacz

[Obrazek: S1-1.jpg]

Japończycy wyposażyli zegarek w wyświetlacz TFT o przekątnej 1,6” i rozdzielczości 220×176. Nie jest on tak jasny i dokładny, jak ten w Galaxy Gear. Jest to wyświetlacz typu Transflective, co oznacza, że jest on ciągle włączony i wyświetla godzinę. Wyświetlacz jest czytelny w świetle słonecznym i dzięki temu ma mniejsze zapotrzebowanie na zasilanie. Oczywiście możemy rozjaśnić wyświetlacz, naciskając przycisk blokady urządzenia, ma on dobre kąty widzenia, ale widać na nim piksele, choć nie odczujemy tego w codziennym użytkowaniu. W końcu tego typu urządzenie nie służy do oglądania filmów, czy przeglądania zdjęć.

Konfiguracja i Smart Connect

[Obrazek: Sony3.jpg]

Smartwatch 2 posiada NFC, dzięki czemu możemy go łatwo sparować ze smartfonem (pod warunkiem, że wasz smartfon również je posiada). Żeby było jasne, zegarek współpracuje z każdym urządzeniem wyposażonym w Androida Ice Cream Sandwich lub nowszego. Jeżeli wasze urządzenie nie posiada NFcC może sparować obydwa urządzenia przy pomocy Bluetooth. W momencie wyłączenia Bluetooth na jednym z urządzeń, od razu obydwa zostają rozłączone. Zanim naciśniecie tył urządzenia (tak tył) , będziecie zmuszeni pobrać aplikację Smart Connect z Google Play. Mając Xperię Z1 Compact, Z1 lub inny model Smart Connect zainstalowany jest fabrycznie. Po instalacji, stykając tył zegarka i smartfonu od razu sparujemy urządzenia.

Jeżeli nie zainstalowaliśmy aplikacji dla zegarka, będziemy musieli to zrobić, aby działał on w 100%, ponieważ dzięki aplikacji będziemy w stanie wgrać odpowiednie programy na Smartwatch 2. Niestety, każdą aplikację trzeba instalować ręcznie i tylko jedną na raz, każda z nich sprawuje daną funkcję. Ja zegarka używałem, głównie do powiadomień. Interesującą możliwością w Smart Connect jest usunięcie wszystkich powiadomień i wiadomości, które zostały wyświetlone przez zegarek, robimy to poprzez odinstalowanie wybranej przez nas aplikacji.

Interfejs

[Obrazek: Sony2.jpg]

Po zainstalowaniu aplikacji na zegarek, możemy go wybudzić dwoma sposobami. Jednym z nich jest przyciśnięcie przycisku blokady dwukrotnie lub raz, a potem przyciśnięcie przycisku Home, który znajduje się poniżej wyświetlacza. Przy pierwszym przyciśnięciu przycisku blokady, uruchamiamy podświetlenie zegarka, dopiero kolejne kliknięcie daje Nam dostęp do pulpitu głównego.

Interfejs jest taki sam, jak w Androidzie wraz z ikonami aplikacji. Na każdym pulpicie wyświetlane są aplikacje (maksymalnie 6), aby przejrzeć ich więcej naturalnie przechodzimy do kolejnych. Przytrzymując przycisk opcji, możemy ustawić alfabetyczne wyświetlanie aplikacji lub wyświetlanie najczęściej używanych. Nie za każdym razem wyświetlacz jest czuły, więc należy powoli przewijać kolejne pulpity, jeżeli wykonamy to za szybko, zostaniemy na tym samym, co na początku. Prawdopodobnie to nie tylko wina wyświetlacza, ale także słabego procesora (180mHz). Przez te problemy użytkowanie zegarka nie jest komfortowe.

Żywotność baterii i aplikacje

[Obrazek: S4.jpg]

Biorąc pod uwagę, że wyświetlacz jest ciągle włączony i wyświetla godzinę bez podświetlenia, chciałbym aby ostatnią czynnością było ładowanie jego baterii, co parę dni. Zauważyłem, że dzięki automatycznej wartości podświetlenia żywotność baterii była dłuższa. Im więcej wyświetlonych powiadomień, tym bateria szybciej się rozładowuje. Z każdym wyświetlanym powiadomieniem zasilanie baterii spada. Wyświetlanie powiadomień ograniczcie do minimum, wtedy urządzenie wytrzyma dłużej na jednym ładowaniu.

Smarwatch 2 wytrzyma dłużej od Galaxy Gear, jednakże u konkurenta jest większa moc obliczeniowa i bardziej prądożerny wyświetlacz.Dzięki zastosowaniu wolniejszego procesora i wyświetlacza Transflective, bateria wytrzyma 1 lub nawet 2 na jednym ładowaniu.

Podsumowanie

Jeżeli jesteście zdesperowani z czystym sumieniem mogę polecić Wam ten zegarek, ale, jeżeli nie jesteście zainteresowani, poczekajcie na coś nowszego. Pomimo aktualizacji oprogramowania Smartwatcha 2 mam wrażenie, że urządzenie, jak i oprogramowanie było wykonane w pośpiechu. Jasne rozszerzenie dla aparatu, czy wyświetlanie powiadomień to dobra sprawa, ale mało istotna.

Powolny interfejs to kolejna bolączka inteligentnego zegarka Sony, zazwyczaj szybciej przeglądałem powiadomienia na smartfonie, niż na nim. Zbyt długo trwa odpowiednia konfiguracja poszczególnych aplikacji (w szczególności Facebook lub Twitter). Mógłbym przemilczeć słabej jakości wyświetlacz, gdyby zegarek Japończyków działał płynniej i oferował lepszą funkcjonalność głównych aplikacji. Ostatnia aktualizacja urządzenia pokazuje, czego możemy się spodziewać w przyszłości i mam nadzieje, że tym razem Sony odrobi zadanie domowe.

Zalety:

- certyfikacja IP57 (wodo i kurzoodporność),
- wymienne paski,
- duża baza aplikacji,
- przystępna cena

Wady:

- mały rozmiar wyświetlanego tekstu,
- ciężki do skonfigurowania,
- powolny interfejs systemowy (czasami)

Podziękowania dla Sony Mobile Polska za udostępnienie urządzenia do testów.
[Obrazek: 18126.png]
Odpowiedz
#2
Używam od jakiegoś czasu i nie zgadzam się z kilkoma stwierdzeniami:
- konfiguracja - jest beznadziejnie łatwa - stykamy plecki telefonu i zegarka i już. Telefon ma oprogramowanie i działa z danymi z fona.
- czas trzymania baterii - jest w sumie dobry - można by było lepiej ale.. przy tylu wodotryskach i tak jest dobrze. Mi trzyma tydzień przy włączonych powiadomieniach jakie tylko można.
-interfejs - działa bardzo szybko - trzeba jednak mieć na uwadze że część rzeczy jest tak naprawdę na telefonie i przy słabym zasięgu niestety zadziałają wolniej.
- tekst - no cóż wyświetlacz tej wielkości nie może wyświetlać większych liter bo by się nie zmieściły Smile na odczytywanie SMS nawet na moje oczy jest OK.
- powiadomienia - u mnie jest odwrotnie - szybciej mam sygnał na telefonie o SMS czy połączeniu niż na fonie.

Używam zegarek z Samsung Galaxy S4. Zegarek w tej droższej wersji - druga fotka (metalowa bransoleta - według opisu wersja business) Smile
Odpowiedz
#3
Jad ja nie o tej konfiguracji pisze, tylko poszczególnych programów .
[Obrazek: 18126.png]
Odpowiedz
#4
Ale programy też fajnie się konfiguruje - z telefonu. Nie trzeba na zegarku nic robić - telefon to załatwi Smile
Nawet zmiany wyglądu tarczy zegarka (świetna sprawa - codziennie inny zegarek Smile) można dokonywać z poziomu fona.
Teraz będę miał okazję popróbować współpracy dwóch wyrobów SONY: SmartWatch 2 oraz świeżo nabyta Xperia M2.
Odpowiedz
#5
Rozumiem, ja niektóre rzeczy bezpośrednio na zegarku konfigurowalem. No ja sie biorę za pisanie recenzji S5
[Obrazek: 18126.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  HTC One mini 2 - recenzja krzysiekao 0 1524 16-09-2014, 12:41
Ostatni post: krzysiekao
  iOS 8 Golden Master - recenzja krzysiekao 0 1555 16-09-2014, 12:40
Ostatni post: krzysiekao
  Samsung Galaxy S5 - recenzja krzysiekao 0 1922 14-09-2014, 08:57
Ostatni post: krzysiekao
  Etui iWoodWood - recenzja krzysiekao 0 1756 14-09-2014, 08:55
Ostatni post: krzysiekao
  Sony Xperia Z1 Compact - recenzja krzysiekao 5 3102 27-08-2014, 22:02
Ostatni post: krzysiekao
  Modern Combat 5 - recenzja krzysiekao 0 1413 26-08-2014, 13:48
Ostatni post: krzysiekao
  Google Nexus 5 - recenzja krzysiekao 0 1539 09-08-2014, 13:30
Ostatni post: krzysiekao
  Angry Birds Go ! - recenzja krzysiekao 0 1446 09-08-2014, 11:46
Ostatni post: krzysiekao

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości