Sposob na to, aby dowiedziec sie czy tasma rysuje nsm plyty
#1
Witam. Moje pytanie jest proste, ale dla mnie nie za bardzo oczywiste. Wy konsolowce na pewno mi pomożecie.

Jak mogę dowiedzieć się/sprawdzić czy taśma od lasera rysuje mi płyty? Jakie objawy występują na płycie która została pirysowana przez pomarańczowa taśmę? Ile mm może wystawac tasma?
Odpowiedz
#2
Jeżeli na płycie są równe okręgi rys to taśma. Możesz też dać zdjęcie, a ocenimy.
[Obrazek: Toonsil.png][Obrazek: 76561198009500616.png]
Nie pomagam na PW ;)

Odpowiedz
#3
Linki do ZDJ:
http://oi60.tinypic.com/2ahz6tc.jpg
http://oi60.tinypic.com/11r3iwi.jpg
http://i62.tinypic.com/2ytzqj6.jpg
Zrobiłam ZDJ gdzie najbardziej wystaje taśma. Jak patrzyłam z prawej strony to nie wystaje poza obudowe gdy prowadnice kieruje do przodu i do tyłu.
Natomiast jak z lewej strony to wystaje 1mm, może 2mm.

Przeglądałam wszystkie płyty i żadnych okręgów nie ma 360 stopni. Płytki mają rysy ale to chyba nie od tego?
Postanowiłam stare cd uciąć i sprawdzić jaką jeść odległość od taśmy ktora jest najwyżej w danym momencie:

http://i57.tinypic.com/2eci6nn.jpg

http://i57.tinypic.com/izuxhj.jpg

http://i59.tinypic.com/ifbej5.jpg
Odpowiedz
#4
Jak laser przysunie się w kierunku silnika obrotu płyty to taśma się zegnie i pójdzie jeszcze wyżej i może zrobić rysę. Trzeba rozebrać konsolę i dokleić taśmę.
Odpowiedz
#5
Nic takiego się nie dzieje jak ty mówisz. Pewnie nawet nie czytałeś tego o co mi chodzi. Jak laser jest przy samym napędzie to jest bardzo nisko tasma. Czekam tylko co ma w tej sprawie do powiedzenia ktoś kto czytał cały wątek.
Odpowiedz
#6
Problem jak najbardziej istotny, który bezpośrednio i boleśnie mnie dotknął kilka dni temu. Jeżeli na płytach nie masz widocznej smugi, która powstaje w wyniku fizycznego dotykania taśmy do nośnika danych podczas obrotów silnika to nic nie kombinuj i nie ruszaj. Ewentualnie możesz rozebrać konsolę i delikatnie przesmarować prowadniczki lasera + ślimaka. Napęd będzie się wówczas płynnie poruszał co również wpływa na jakość sczytywania danych przez laser.

Ważną rzeczą jest też dokładne mocowanie płyty na talerzyku. Ja aktualnie załatwiłem sobie Slima z serii 9xxxx, bo moja wysłużona 7xxx zmasakrowała mi jedną oryginalną grę i powiedziałem DOŚĆ, TAK BYĆ NIE MOŻE. Coś jakby mi talerzyk minimalnie opadł. Szkoda mi gier skoro konsola rysuje płyty. A na tej "nowej" 9xxx raz że laser jest w lepszej kondycji, a dwa, że z płytami jest wszystko w porządku. Minus jest z kolei taki, że ząbki trzymające płytę nie zawsze do końca odskakują. Płyta niby jest zamontowana, niby się kręci, ale normalnie słychać nienaturalny dźwięk pracy. Dopiero jak dokładnie zamontuję płytę to jest wszystko ok. Zazwyczaj muszę otwartym długopisem nacisnąć na płytę zaraz za ząbkiem. Wówczas ładnie się zamyka i jest git.

To może takie szczegóły, ale warto o nich wiedzieć i zwracać na to uwagę. Każda konsola jest inna, każda ma jakieś swoje fochy i trzeba wyczuć każdy egzemplarz. Z tym mocowaniem płyty dopiero po dłuższej chwili się połapałem, a gram na PS2 Slim już ładnych parę lat.
[Obrazek: Kraszuuu.png]
Odpowiedz
#7
Kraszu masz 100 racji też to zauważyłam. Mam dwie konsole Slim. Na jednej jest jeszcze gorzej z taśmą bo ta wystaje bardzo ale pod lupą widac, że nie dotyka plyty i jest odstęp 1mm. Gralam na niej rok i nic nie było. Płyty nie były zdezelowane.

Na tej drugiej gdzie skierowalam pytanie na forum jest większy odstęp więc w ogóle mnie to nie powinno martwić. Głowica lasera jest nasmarowana bo chodzi płynnie . Razi mnie to że mimo wszystko w skokach jest bardzo mały odstęp taśmy od płyty. Konsola jest stosunkowo nowa bo ma 5 lat i była kupiona jako nowa 3 lata temu z gwarancją na 2 lata...która już przeminela.

Pytaniee też do was. Gdzie najwyżej powinna sięgać taśma na prowadnicy? I czekam na zweryfikowanie mojego postu przez Maryla.
Odpowiedz
#8
Podejrzewam, że inżynierowie SONY zaprojektowali tak te slimki, że teoretycznie nie ma możliwości, aby taśma dotykała płyty (nawet w najwyższym możliwym położeniu). No ale to tylko teoria, bo jakimś cudem mam teraz konkretnie porysowaną grę. Nie mam na stanie dobrego aparatu cyfrowego, bo zamieściłbym zdjęcie tej masakry. Nie jestem co prawda na 100% pewny, czy to taśma wyrządziła to spustoszenie. Jak niedokładnie zamontujesz płytę na ząbkach, to automatycznie nośnik kręci się pod kątem. Wystarczy jedna taka pomyłka na pełnych obrotach silnika i po płycie. Dlatego w Slimach trzeba uważać. W moim konkretnym przypadku, w pewnym momencie, podczas nakładania płyty normalnie poczułem opad talerzyka do dołu. Może za bardzo docisnąłem płytę i coś się przesunęło... Tak mi się wydawało i efekt jest widoczny na płycie.

Gołym okiem widać, że w PS2 Slim płytka kręci się w bardzo małej odległości od obudowy/soczewki lasera/taśmy. W PS1 ta odległość była bezpieczniejsza. Tam słonia można by było w komorze na płyty jeszcze upchać. W PS2 jest ciaśniej, ale możliwe, że mniejsza odległość = lepsza jakość odczytu i dlatego tak to zostało rozwiązane.
[Obrazek: Kraszuuu.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [ROZWIĄZANE] PS2 rysuje płyty Nosacz94 6 5442 02-07-2017, 20:33
Ostatni post: Nosacz94
  [ROZWIĄZANE] Taśma do Modułu Kart Pamięci i Kontrolerów [PS2] Grzelu 6 3602 06-01-2017, 23:04
Ostatni post: Szymon
  Taśma do resetu/power/ejcet SCPH 30003 V2 cavox 11 6403 12-05-2016, 15:10
Ostatni post: Simion
  Odkopana konsola, wypukła taśma Janek 3 2688 11-05-2016, 19:38
Ostatni post: Janek
  [ROZWIĄZANE] Pad PS2 taśma kubkos 2 1884 07-03-2015, 09:43
Ostatni post: kubkos
  [ROZWIĄZANE] problem z taśmą lasera maniekchudy1999 6 3704 15-12-2014, 18:32
Ostatni post: Bart
  Niepełny zekres ruchów prowadnicy lasera lub uszkodzona taśma tommy_vercetti 3 2214 07-09-2014, 17:18
Ostatni post: dragon1493
  PS2 rysuje mi płyty Bigos1999 12 5420 06-08-2014, 18:25
Ostatni post: arctos

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości