Budowa domowej sieci
#1
Już od dawna planowałem wymianę routera, ponieważ mam leciwego DIR-320. Działa w prawdzie dobrze, ale czasami zawiesza się WiFi i chciałbym z czasem kupić NAS, a do niego przydałoby się już 1Gbit łącze. Z początku myślałem o jakimś lepszym routerze, ale po pracy w firmie zajmującej się sieciami naoglądałem się takiego sprzętu, że postanowiłem trochę się pobawić :3 .
I zaraz dojdę do powodu powstania tego tematu, ponieważ okazało się to trochę bardziej skomplikowane, a przez cztery miesiące pracy w profesjonalnej firmie informatycznej NICZEGO SIĘ NIE NAUCZYŁEM. Wszystko co słyszałem od przełożonych to: podłącz, wyczyść, sprawdź co nie działa, przeinstaluj. Bez żadnych konkretnych informacji i pomocy. Jeszcze na koniec usłyszałem, że niczego nie chcę się uczyć...
Ale wracając do sieci. Przysiadłem teraz trochę, znalazłem zabawki jakie mieliśmy w firmie i poczytałem czym są i jak działają. Teraz chciałbym się podzielić tym czego się dowiedziałem przez kilka ostatnich godzin.

Zacznijmy od tego co najczęściej spotykamy i używamy, od urządzenia którego nazywamy routerem. Jedno wejście, cztery wyjścia i antenka - tylko to nie do końca sam router Tongue . Tak naprawdę to router, swich i access point (czasami też modem, serwer druku, NAS, itd). Schody zaczynają się kiedy chcemy każdy z tych elementów mieć oddzielnie. I teraz przejdźmy do konkretów, ponieważ zbędnego psełdonaukowego pie... truszkowania w sieci jest pełno, a samych konkretów czym jest każdy z tych elementów w ogóle.

Router - służy do komunikacji wewnętrznej sieci domowej z resztą świata (internetem).

Swich - łączy wszystkie urządzenia w sieci ze sobą (komputery, konsole, telewizory, routery, serwery druku, jak się uprzesz to też lodówki), każdy port jest wejściem i wyjściem.

Access point - czyli punkt dostepowy, w największym uproszczeniu antenka WiFi.

W praktyce połączenie wygląda następująco (ADE-3400 to router, access point podłączamy tak jak komputer):

[Obrazek: ade-3400-modem-app.gif]



Wiedząc to możemy zrobić coś więcej niż postawienie jednego baaardzo standardowego urządzenia gdzieś w koncie. Na przykład chcielibyśmy umieścić antenę w środku domku/mieszkania, ale kable mamy doprowadzone do miejsca gdzie dostawca wstawił swoje urządzenie. Router już dał operator, podpinamy go pod swich, z niego prowadzimy kabel do miejsca gdzie ma być antenka i tam wstawiamy odpowiedni moduł (np taki). Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest przepustowość łącza wewnątrz sieci. Urządzenia uniwersalne 1Gbit są bardzo drogie, ale same swich-e już nie.



FAQ

1. Swich-e mogą pracować w różnych warstwach OSI (wyższy stopień wtajemniczenia, nie musisz nic o tym wiedzieć używając sieci). W sieci domowej jest obojętne jakiego użyjemy, ale używając swich-a z 1-wszej warstwy dane za każdym razem wysyłane są do wszystkich, a nie do konkretnego punktu w sieci. Jest to szczególnie niebezpieczne jak nie wszystkie urządzenia w sieci są zaufane.

2. Niektórzy dostawcy udostępniają internet tylko i wyłącznie do jednego urządzenia sprawdzając MAC adres. W takim wypadku i tak musimy za routerem/modemem dostawcy wstawić własny router który ma możliwość podmiany mac adresów.




PS: Jeżeli coś pomyliłem proszę mnie poprawić. Właśnie rozplanowuje sieć w moim domu i wszystkie informacje mi się przydadzą.
[Obrazek: playstation_blood_by_fuckinsick-d4cdnkd.gif][Obrazek: arhplus.png][Obrazek: playstation_blood_by_fuckinsick-d4cdnkd.gif]
Odpowiedz
#2
Miałem z 10 lat temu takie ustrojstwo jak router + swich, obecnie przydaje się tylko wtedy kiedy mamy do podpięcia kilka(więcej niż 4) komputerów bez kart wifi, czyli w salach informatycznych i w biurach. Do domowych zastosowań wystarczy przeważnie router z wbudowanych swichem i wifi i do tego reapeatery żeby objąć siecią cały dom.
PSX, Xbox, PS2, X360, PSP, GC, Wii, MD, PS TV, SNES, Famiclone, DC, GBA, PS4, DS, PS3, 2DS, XSX
[Obrazek: 1307337.png]
Odpowiedz
#3
Wiesz, jak chcesz mieć bardzo wydajne rozwiązanie, z głową zrobisz sieć to rozdzielenie wszystkiego to bardzo dobry pomysł. Mnie na ziemię ściąga teraz cena: swich - 115, access point - 330. Znajomy znalazł bardzo fajne urządzenie uniwersalne za 200zł (800Mbit na każdym porcie, dwupasmowe WiFi, 2 usb na serwer druku, nas z pena itd).

I znowu mój misterny plan rozbija się o szczegóły Tongue .



A najwięcej czasu zajęło mi szukanie czym się różnią w praktyce swiche warstwy 1, 2, itd. Może ta wiedza kiedyś się na coś przyda.
[Obrazek: playstation_blood_by_fuckinsick-d4cdnkd.gif][Obrazek: arhplus.png][Obrazek: playstation_blood_by_fuckinsick-d4cdnkd.gif]
Odpowiedz
#4
Skoro masz router to po co switch za nim? I czemu w ogóle taki gówniany router? Wink

Adresy MAC można klonować.
Odpowiedz
#5
Kupiłem go zaraz po premierze za około 200zł. Wtedy to był jedyny router z serwerem druku i wychodziło naprawdę tanio.

I jeszcze raz piszę, że tak naprawdę jest to urządzenie wielofunkcyjne. Chciałem rozdzielić każdy z elementów. Router od UPC miał tylko łączyć sieć domową ze światem. Sama sieć miała opierać się na gigabitowym swich-u i oddzielnym access poincie. Plan ten upadł po zrobieniu kosztorysu. Właśnie zamawiam TP-linka N750. Wychodzi ponad dwukrotnie taniej.

Mimo wszystko warto wiedzieć jak taka sieć jest zbudowana gdybyśmy chcieli ją rozbudować.



Co do adresów MAC to swich ich nie podmieni. Za każdym razem router dostawcy dostanie inny. Dlatego napisałem, że gdyby były one sprawdzane, to trzeba dać po drodze nasz router który posłuży tylko i wyłącznie do podmiany.
[Obrazek: playstation_blood_by_fuckinsick-d4cdnkd.gif][Obrazek: arhplus.png][Obrazek: playstation_blood_by_fuckinsick-d4cdnkd.gif]
Odpowiedz
#6
Simion napisał(a):2. Niektórzy dostawcy udostępniają internet tylko i wyłącznie do jednego urządzenia sprawdzając MAC adres. W takim wypadku i tak musimy za routerem/modemem dostawcy wstawić własny router który ma możliwość podmiany mac adresów.


Tu akurat drobna uwaga: najlepiej aby router miał możliwość klonowania MAC, wtedy bez względu na modem który dostaniemy od dostawcy nasz router zawsze rozprowadzi sygnał.
Jako, że zmieniałem teraz u siebie internet z ADSL (Neostrada) przechodziłem na DSL zmieniałem również u siebie sprzęt, postawiłem na:
http://www.tp-link.com.pl/products/detai...=Archer+C7
Modem DSL ze strony Orange nadaje się do &(**&^ ale trzeba go dalej trzymać gdyż niby tylko on współpracuje z ich strukturą. Akurat trochę mają racji - takie ustawienie pomaga w serwisie i pomocy technicznej, a taka przy DSL jest naprawdę dobra. Denerwowało mnie tylko to, że jak chciałem ustawiać porty itp nie ma normalnego dostępu do tego, trzeba kombinować. I tu pojawiło się światełko w tunelu: przełączenie modemu w tryb przeźroczysty, postawienie routera jak wyżej i w zasadzie mamy dostęp do wszystkiego Smile
Dla posiadaczy DSL z Orange: walczcie o to - macie wtedy większą kontrolę nad swoim internetem.
Jako drugi router (na piętrze) pracuje:
http://www.linksys.com/pl-eu/products/routers/E3200
Pozwala to na pokrycie zasięgiem WiFi praktycznie obu pięter domu.
Tam gdzie jest większe nagromadzenie sprzętu pracują przełączniki:
http://www.tp-link.com.pl/products/detai...1008D#spec
Wszystko łączone na skrętce. Ze względu na to iż cały sprzęt jest gigowy przepustowość sieci jest naprawdę świetna, szczególnie to widać podczas korzystania z DLNA czy SmartTV .

Dla osób chcących kupić router z modemem ADSL polecam modele z dwoma procesorami np:
http://www.asus.com/au/Networking/DSLN55U_Annex_A/
Odpowiedz
#7
Chciałem zaoszczędzić i trafiłem na minę. TP-link N750 zlagował mi wszystkie gry online. Niektóre wręcz notorycznie rozłącza z serwerem. Streamów na becie Steam w ogóle nie da się prowadzić. Pierwszy i ostatni raz kupiłem coś tej firmy. Trzeba teraz to jakoś załatwić ze sklepem :/ .
[Obrazek: playstation_blood_by_fuckinsick-d4cdnkd.gif][Obrazek: arhplus.png][Obrazek: playstation_blood_by_fuckinsick-d4cdnkd.gif]
Odpowiedz
#8
Wymień na wyższy model, sam używam gdyż tego 750 nie mogłem strawićSmile za słabe parametry jak dla mnie.

PS
Zmieniłem linka bo coś dziwnego wcześniej wpisałem. Pracuje u mnie teraz ARCHER C7, sprawdza się znakomicie. Jest to model AC1750.
Odpowiedz
#9
Na razie czekam na odpowiedź od sprzedawcy. Parametrów nie ma złych jak za tą cenę. Tylko dlaczego są z nim aż takie problemy? Gasiłem nawet wszystkie zabezpieczenia i aktualizowałem soft. Nic nie pomaga.

Lagował nawet Original War X) . Znajomy nigdy w to nie grał i chciałem mu pokazać ten klasyk.




Wczoraj przyszedł do mnie D-link DIR-857 i działa bez porównania lepiej - nie ma żadnych lagów i rozłączania z serwerami. Trochę tylko trzeba było pokombinować, ponieważ musiał być w innej podsieci co ten od UPC.

A na dniach się pobawię wbudowanym NAS-em pod USB 3.0 :] .




No wszystko działa. Nie jest idealnie bo zdarzyło się gubienie NAS-a i całkowite wyłączenie jednego pasma WiFi, ale mam nadzieje ze to były sporadyczne przypadki. Poza tym może niedługo stanieją routery AC i przerzucę się na coś lepszego Wink .

Jeszcze jedna uwaga do pierwszego postu. Router ma jeszcze jedną dość ważna funkcję. To on przydziela IP w naszej sieci wewnętrznej i zarządza siecią.
[Obrazek: playstation_blood_by_fuckinsick-d4cdnkd.gif][Obrazek: arhplus.png][Obrazek: playstation_blood_by_fuckinsick-d4cdnkd.gif]
Odpowiedz
#10
Simion napisał(a):To on przydziela IP w naszej sieci wewnętrznej i zarządza siecią.
Owszem - ale jeżeli mu na to pozwolisz czyli włączysz serwer DHCP. Można go wyłączyć i samemu dzielić sieć co jest zdecydowanie bezpieczniejsze.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  W jakiej sieci komórkowej masz telefon? Kratos 58 39837 26-07-2016, 22:15
Ostatni post: MrWahacz
  UWAGA na nowe zagrożenie w sieci! JaDCorbeN 3 2464 06-03-2014, 01:59
Ostatni post: Simion
  Ściąganie z sieci legalne?? JaDCorbeN 1 1909 15-09-2012, 00:35
Ostatni post: Mr.Q

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości