PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Skąd się bierze mleko? - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: HydePark (https://playstationforum.pl/forum-hydepark)
+--- Dział: Inne (https://playstationforum.pl/forum-inne)
+--- Wątek: Skąd się bierze mleko? (/thread-skad-sie-bierze-mleko)

Strony: 1 2


Skąd się bierze mleko? - Mr.Q - 01-03-2014

Mam to szczęście mieszkać na wsi i brać mleko od jedynego gospodarza w w mojej miejscowości. Ostatnio jednak w lodówce zabrakło mi mleka, poszedłem więc do sklepu w celu zakupu jednego kartonika. Patrzę w domu na to mleko i myślę sobie... W każdym Polskim mieście stoi po 20 hipermarketów. Czy to Tesco, Auchan, Biedrona, Kaufland, Carrefour czy inna Castorama - w każdym z nich ogromne zgrzewy z mlekiem. W każdym spożywczaku, Żabce, Groszku, Odido czy w Mydło i Powidło na zapomnianej przez Boga wiosce, stoi lodówka pełna mleka...

[Obrazek: laciate-mleko2.jpg]

A gdzie są krowy? Gdzie są te wszystkie krówska które nadoją tyle towaru? Te 15 krówek które stoi na łące przy torach PKP w trasie Gdynia - Toruń zaopatruje całą Polskę? Może ja czegoś nie wiem, może mleko uzyskuje się teraz w inny sposób? Na każdym opakowaniu pisze 'prosto od krowy', ale tych przecież nigdzie nie widać...


RE: Skąd się bierze mleko? - Kapitan Krwotok - 01-03-2014

Też mieszkam na wsi ale mleko mamy z kartonów. Nie ma możliwości kupić w spożywczaku miejscowego mleka. W sumie to pierwsze słyszę, o takiej możliwości w Polsce. nigdy się z czymś takim nie spotkałem, ze w sklepie mleko leży w lodówce w butelkach czy czymś tam innym. Zawsze tylko kartony. Za to co innego w przypadku jajek - zawsze można podskoczyć do kurnika i kupić wprost stamtąd lub w zaopatrywanym przez niego sklepie.


RE: Skąd się bierze mleko? - Falko14 - 01-03-2014

Ja też mieszkam na wsi i 3 osoby w wsi liczącej okoł 1000 osób ma krowy.Ja tak jak kapitan nie słyszałem o takiej możliwości.Ale nie wierze w to że polacy zaopatrują się w inne mleko niż od zwierzęcia.To że my nie widzimy krów to nie znaczy że firmy nie mają jakiś farm gdzieś daleko od miasta.http://www.pkt.pl/mleczarnie/4-1/ większości miejscowości z tego linku nie znam więc trzymajmy się tego że nie trują nas chemią tylko mają swoje farmy na których są tabuny krów Wink


RE: Skąd się bierze mleko? - Kapitan Krwotok - 01-03-2014

Może lepiej, ze nie widzimy tych krów. No wiecie, daleko od drogi gdzie jeżdżą auta i wydzielają brzydkie spaliny, więc jest lepsza trawa czy co tam. Super trawa - super krowa - super mleko.


RE: Skąd się bierze mleko? - Boven - 01-03-2014

Wątpię aby mleko z napisem prosto od krowy" faktycznie od niej pochodziło.
Mleczarni w Polsce jest coraz mniej, ponieważ są wypierane z rynku przez stonki, oszonki, groszki, lidle itp. itd, których siedziba jak na przykład biedronki jest w Portugalii czy lidla bodajże w Niemczech. Moim zdaniem prawdziwe mleko można kupić od sprawdzonej osoby (gospodarza) lub mleka z pod znaku OSM. Mieszkam na Podkarpaciu więc kupuje OSM Jasienica Rosielna lub OSM Sanok. (polski producent)
Może się mylę, ale mleko sprzedawane w hipermarketach to sama chemia, czyli zwykły proszek zalewany wodą, który wygląda i poniekąd smakuje jak mleko. Zatem nasuwa się następne pytanie ile jest mleka w mleku sprzedawanym w naszym kraju ;p Gdyby ktoś to zbadał wyniki mogły by być ciekawe.


RE: Skąd się bierze mleko? - JaDCorbeN - 01-03-2014

Mylicie się, krów wcale nie musi być dużo wystarczy że dają dużo mleka Smile Mleko trafia do mleczerni i jest nawadniane Smile chemiowane i w postaci takiego płynu trafia do kartoników.
Dlaczego nie jest tak zdrowe jak kiedyś? Ano chemia i jeszcze kilka czynników. Kiedyś będące w butelkach z pazłotkiem mogło nawet w lodówce stać tylko kilka dni, potem robiło się zsiadłe Smile (pycha), a teraz - może stać kilka miesięcy i zsiadłe na pewno się nie zrobi tylko zgnije Sad
Najlepsze jest z mlekomatów Smile


RE: Skąd się bierze mleko? - Mr.Q - 01-03-2014

Wierz mi Jadcorben, że moje od gospodarza po trzech dniach jest skisłe Wink Gdy przychodzi lato, wytrzymuje trochę ponad 24h.. Wtedy je wylewam, gdyż dla mnie staje się niezdatne...


RE: Skąd się bierze mleko? - mattek - 01-03-2014

Co prawda mieszkam w mieście, jednak kilkakrotnie miałem okazję skosztować mleka prosto od krowy. Było to jak niebo i ziemia. To z marketów jest jakieś dziwne, niby nawet dobre, ale trochę wodniste. Od krowy zaś było jeszcze ciepłe i co najważniejsze tłuste, czego nie można powiedzieć o tym z kartonu. Jak już wyżej wspomniano, te naturalne zrobiło się bardzo szybko kwaśne, podczas gdy marketowe jedynie się może zepsuć.


RE: Skąd się bierze mleko? - JaDCorbeN - 01-03-2014

Q - tylko ja nie pisałem od tego od gospodarza - też takie dostaję Smile a raczej dostawałem tylko gospodarz poszedł w inną specjalizację i krowy poszły Sad
Te w sklepach po drodze traci sporo ale co tu pisać z mleka 90% robi się 3,2 maks to gdzieś ten smak pójdzie w kosmos, a jeszcze maślanki, masło i reszta.


RE: Skąd się bierze mleko? - Makaveli - 01-03-2014

Polecam zobaczyć proces powstawania mleka UHT - jest to po prostu mieszanka wody z jakimś bodajże tłuszczem, który obecny jest w mleku. Gdyby obliczyć zawartość mleka w mleku, to krucho by wyszło. Kupujcie mleko, które w sklepie stoi w lodówce, a nie na podłodze. To najgorsze świństwo.