PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
PES 2010 - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Gry (https://playstationforum.pl/forum-playstation-2-ps2-gry)
+--- Dział: Recenzje gier PS2 (https://playstationforum.pl/forum-recenzje-gier-ps2)
+--- Wątek: PES 2010 (/thread-pes-2010)



PES 2010 - proevo82 - 25-01-2010

Kiedy w połowie grudnia ubiegłego roku wpadł w moje ręce PES 2010, nie spodziewałem się po nim niczego specjalnego. Chciałem się z nim zapoznać ponieważ potrzebowałem odmiany- PES 2008 już mi się przejadł a edycja 2009 zupełnie nie przypadła mi do gustu. Zdjąłem folię z pudełka, przeczytałem instrukcję ( jest bardzo oszczędna, same podstawy i zaledwie czterdzieści parę stron) i w końcu włożyłem płytkę do napędu. Oto moje odczucia z obcowania z edycją 2010. Opisałem po kolei- nowości, grafikę, dźwięk i gameplay.
   

Nowości- jedyną zauważalną nowością w tegorocznej edycji jest licencja na Uefa Champions Leage. Opcja ta jest dostępna od razu w głównym menu, gdzie możemy rozegrać pojedyńczy mecz lub cały turniej. Liga Mistrzów jest świetnie zrealizowana, gdy wchodzimy na boisko w tle przygrywa znany wszystkim motyw przewodni, który pozwala wczuć się w te emocjonujące rozgrywki. Menu w Champions League jest zrobione zawodowo -tabele, klasyfikacje strzelców itp. wyglądają zupełnie jak w transmisjach pomeczowych w telewizji. Są też dwie oryginalne piłki Adidas Finale- Moscow i Rome.
Pozostałe tryby gry pozostawiono bez większych zmian. Tryb "Become a legend" otrzymał nową kamerę, dzięki czemu więcej widać, przez co gra się o wiele przyjemniej. Tryb "Master League" przeszedł drobny lifting- wreszcie gramy w prawdziwych ligach: angielskiej, hiszpańskiej, francuskiej, włoskiej lub holenderskiej. Więc gramy o prawdziwe trofea- mistrzostrwo i puchar krajowy. Po zajęciu premiowanego miejsca awansujemy do Uefa Champions League lub Ligi Europejskiej (która nie jest niestety licencjonowana).
Z większych minusów muszę wymienić to, że w lidze hiszpańskiej licencję obejmują zaledwie połowę zespołów a w angielskiej jak zwykle dwa- FC Liverpool i Manchester United. Za to zespoły z tzw. Other Leagues są w pełni licencjonowane.

Grafika- jest nieco lepiej niż w zeszłorocznej edycji. Stroje zawodników zrobione są porządnie, widać, że wreszcie ktoś się przyłożył. Grafika jest ładna, animacje płynne, poprawiono wygląd twarzy piłkarzy, przez co wreszcie są podobni do swoich żywych odpowiedników. Zdecydowanie poprawiono wygląd kilku stadionów oraz dodano parę nowych. Szkoda tylko, że gdy gramy zimą, nie widać już zalegającego na murawie śniegu. Kolejny minus za to, że kolejny raz buty kopaczy nie są licencjonowane, przez co wyglądają obleśnie a ich edycja nic nie daje. Ograniczenia te ciągną się od edycji 2008 i są zapewne pochodną ograniczeń z konsolki PSP, z której konwertowane są kolejne odsłony PESa. Dziwne, bo PES 2010 na Wii wygląda tak samo a większość z tych ograniczeń nie ma tam miejsca.

Dźwięk- tu zmieniło się niewiele, żeby nie powiedziweć nic. Komentarz jest jeden- angielski. Ten sam od lat, dodano tylko kilka nowych kwestii, przez co zdaje się bardziej żywy. W menusach przygrywają zgrzebne kawałki, miłe dla ucha ( przynajmniej dla mnie, bo Stereophonics czy Keane to wysoka półka).

Grywalność- czyli rzecz najważniejsza. Po rozegraniu kilku meczy jak zwykle dało się odczuć pewne zmiany względem poprzednich edycji. Po pierwsze- tempo meczu zostało obniżone. Po drugie, musiałem od nowa nauczyć się strzelać, bo piłka zamiast wpadać do siatki uporczywie lądowała na słupkach i poprzeczkach. Wiele od poprzednich edycji się nie zmieniło, gra się podobnie ale jakby przyjemniej. Gra wydaje się mniej chaotyczna, bardziej poukładana i logiczna. Gra z kontry to bajka, napastnicy świetnie się ustawiają, formacja obronna tworzy zgrany monolit, do bramkarzy też nie mam większych zastrzeżeń. Ogólnie gra się świetnie, ale nie została pobita miodność gameplayu z PES 5.
Teraz czas na minusy. Jeden jest ten sam- trudność wykonywania rzutów wolnych. Drugi jest nowy, mianowicie wszystkie triki i zwody które dotąd wykonywało się za pomocą prawego analoga, teraz wykonujemy lewym... Przez co często przy zmianie kierunku biegu zawodnik obraca się na piłce lub wykonuje inne niepożądane ewolucje.

W podsumowaniu mogę tylko powiedzieć, że PES 2010 to wciąż świetna gra piłkarska, która jak zwykle cierpi na brak licencji ale wciąga na długie godziny. A licencja na Champions League dodaje jej należnego prestiżu. W mojej ocenie nowy PES zasługuje na mocną 9. Polecam!


RE: PES 2010 - Chmielu_96 - 22-02-2010

Mam pytania do Ciebie -= czy w wersji na ps2 jest Liga europejska ???
Drugie pytanie - czy są polskie kluby ??


RE: PES 2010 - proevo82 - 22-02-2010

(22-02-2010, 10:54)Chmielu_96 napisał(a): Mam pytania do Ciebie -= czy w wersji na ps2 jest Liga europejska ???
Drugie pytanie - czy są polskie kluby ??

Nie ma Ligi Europejskiej ani żadnego polskiego klubuSad. Ale z klubami to nie problem, zrobiłem sobie Lecha Poznań i gram nim w Master League Big Grin.


RE: PES 2010 - neku - 22-02-2010

Bardzo udana recenzja, można by powiedzieć, że dawno już takiej nie czytałem, a np. gazety o tematyce konsolowej kupuje dość często (przy okazji pozdrawiam panów z psx extreme za pisanie nieudolnych recenzjiBig Grin).
btw. grałem w pes 2010 na pc i wisła była


RE: PES 2010 - proevo82 - 22-02-2010

Dzięki po raz kolejny za ocenę mojej recenzji. Jak zwykle tylko kolega nekal się wypowiadaBig Grin. Reszta tylko czyta i nie wiem czy dobrze piszę, czy źle. Podkreślę, że pisałem to jakieś 20 minut na przysłowiowym kolanie, ale cieszę się, że się podoba. Postaram się w przyszłości jeszcze parę recek skrobnąć.Też się zdziwiłem, bo na pc Wisła jest. Dziwne...


RE: PES 2010 - Chmielu_96 - 22-02-2010

a jest jakis sposób aby wgrać dodatki do pes na ps2 tak jak na pc ???


RE: PES 2010 - proevo82 - 22-02-2010

Da się wgrać. Poszukaj na necie "option file" do nowego Pesa. Takie pliki zajmują ok 1,5 mb.


RE: PES 2010 - neku - 23-02-2010

(22-02-2010, 12:51)proevo82 napisał(a): Jak zwykle tylko kolega nekal się wypowiadaBig Grin. Reszta tylko czyta i nie wiem czy dobrze piszę, czy źle.
arigato gosai masu ;3


RE: PES 2010 - mucha03 - 18-08-2010

Recenzja mnie zachwyciła, bo czytałem recenzje w necie i niektóre prawda były lepsze ale nie liczne a niektóre nie sięgały pasa, gdym miał oceniać recenzje to dobra 9 na 10 jest.


RE: PES 2010 - Kratos - 26-10-2011

Bardzo dobra recenzja. Na szczególną pochwałę zasługują porównania do poprzednich części, czego mi zazwyczaj brakuje w innych tekstach. Wszystkie plusy i minusy ładnie opisane i co ważne - porządnie uargumentowane.

proevo82 napisał(a):Po rozegraniu kilku meczy

"meczów" - meczy to koza ;] Oprócz tego jest też kilka literówek i estetycznie nie wygląda też zbyt ładnie (akapity w dziwnych miejscach, nieuporządkowane myślniki i nawiasy), ale sam tekst na bardzo wysokim poziomie.