PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Pro Evolution Soccer 2008 [recenzja] - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Gry (https://playstationforum.pl/forum-playstation-2-ps2-gry)
+--- Dział: Recenzje gier PS2 (https://playstationforum.pl/forum-recenzje-gier-ps2)
+--- Wątek: Pro Evolution Soccer 2008 [recenzja] (/thread-pro-evolution-soccer-2008-recenzja)



Pro Evolution Soccer 2008 [recenzja] - proevo82 - 05-12-2009

Zdaję sobie sprawę, że ta recenzja jest sporo spóźniona, ale pozwolę sobie przybliżyć PES 2008 tym, którzy jeszcze nie mieli okazji w niego zagrać. Skupię się na najwarzniejszych aspektach gry czyli grafice, dźwięku, grywalności i nowościach jakie pojawiły się w tej edycji.

W PES 2008 jest 57 drużyn narodowych i 130 klubowych-czyli niewiele więcej niż w PES 6. Dodano tylko kilka jedenastek narodowych. Licencjonowane są ligi: hiszpańska, holenderska, włoska i francuska. W lidze angielskiej licencje obejmują tylko Tottenham i Newcastle, za to drużyny z Other Leagues są w pełni licencjonowane.

Nowości- dodano tryb Community dla ludzi którzy dużo grają ze znajomymi. W tym trybie zapisywane są wszystkie statystyki ze wspólnie rozegranych spotkań. Tryb World Tour został diametralnie zmieniony. W PES 6 prowadziliśmy wybraną drużynę narodową do finału mistrzostw świata. W PES 2008 World Tour to zestaw 100 zadań do wykonania. Dla przykładu mamy trzy czerwone kartki i musimy wygrać, czy też zadanie typu 80% skuteczności strzałów na bramkę rywala. Pozostałe tryby pozostały bez większych zmian. Są nieznaczne różnice np. w Master League nasza drużyna jest oceniana przez kibiców i oceniani są też poszczególni gracze. Wiadomo kogo darzą (a kogo nie) sympatią kibice. Ma to znaczenie podczas negocjacji. Jest jeszcze jedna nowość w Edit Mode, znajduje się tam zakładka Track Record, gdzie zapisywane są wszystkie nasze poczynania-zwycięstwa, porażki, procent posiadania piłki itd.

Grafika- od edycji PES 3 zmieniło się tu niewiele, gra wygląda schludnie, menusy są w miarę przejrzyste. W tej edycji dodano naprawdę dużo nowych twarzy zawodników. Animacje ruchu wciąż są świetne (dodano ich zresztą kilka). A słynne już przenikanie się zawodników zostało prawie całkowicie wyeliminowane.

Dźwięk- pozostał taki jak w poprzednich edycjach, nie zauważyłem też żadnych nowych przyśpiewek kibiców. Nie ma też polskiego komentarza (ale to raczej zaleta). W wersji przeze mnie testowanej jest do wyboru angielski i hiszpański. Nowością jest playlista z 59 utworami z różnych gatunków muzyki- funku, techno czy rocka.

Grywalność- zmieniono system zwodów, które są teraz jeszcze bardziej dynamiczne. Strzały z dystansu są silniejsze i petardy zza pola karnego dają jeszcze więcej radości. Nie zauważyłem też większych błędów w pracy bramkarzy (naszych, bo komputerowym zdarza się wypuszczenie piłki wprost pod nogami naszego napastnika, zamiast wybicie jej do przodu). Podania na wolne pole wreszcie działają jak należy. Szybcy zawodnicy pokroju Wrighta-Phillipsa wreszcie potrafią się urwać obrońcom i trudniej jest ich dogonić. Podania na dobieg górą także zostały poprawione. Do pracy arbitrów nie mam zastrzeżeń, często i adekwatnie do sytuacji stosują przywileje korzyści. Powróciło ku mojemu zaskoczeniu karanie zagrań ręką znane z PES 3. Jest też niestety kilka ułatwień, które są niepotrzebne- ułatwiony "drag back" z piłką i "matthews trick", który działa teraz w obie strony.

Wystawiam PES 2008 ocenę 9, w moim odczuciu tak wysoka ocena jest zasłużona a gra wciąż sprawia mi wiele radości. Mam nadzieję, że PES 2010 nie będzie kolejną prostą konwersją z PSP i że poza Champions League dotaniemy jakieś konkretne nowości.


RE: Pro Evolution Soccer 2008 [recenzja] - neku - 09-12-2009

recenzja bardzo dobra, nie zauważyłem także błędów interpunkcyjnych
(05-12-2009, 15:27)proevo82 napisał(a): Grafika- od edycji PES 3 zmieniło się tu niewiele, gra wygląda schludnie, menusy są w miarę przejrzyste.
wg mnie jest dużo gorsza od szóstki

(05-12-2009, 15:27)proevo82 napisał(a): W tej edycji dodano naprawdę dużo nowych twarzy zawodników.
Lamparda zmienili na plus Big Grin

(05-12-2009, 15:27)proevo82 napisał(a): Strzały z dystansu są silniejsze i petardy zza pola karnego dają jeszcze więcej radości.
może i silniejsze, ale rzadziej wchodzą (już nie można strzelać z prawie połowy boiska)

(05-12-2009, 15:27)proevo82 napisał(a): Podania na wolne pole wreszcie działają jak należy. Podania na dobieg górą także zostały poprawione.
szkoda, że dopiero w tej odsłonie


RE: Pro Evolution Soccer 2008 [recenzja] - proevo82 - 10-12-2009

Dzięki za pochlebną opinię mojej recenzji. A co do Twoich opinii. Fakt, zgadzam się, że grafika jest gorsza od PES6, a nawet PES5, ale to wina tego, że gra była robiona jednocześnie na PSP, a tam ilość polygonów jest mniejsza. Dlatego napisałem, że grafika jest schludna czyli bez zachwytu. Faktycznie Lampard, Beckham czy Gerrard wyglądają beznadziejnie i są podobni zupełnie do nikogo.


RE: Pro Evolution Soccer 2008 [recenzja] - neku - 10-12-2009

a tak przy okazji wiecie co to za piłkarz Roiero (GK). Bo to chyba nie Chilavert.


RE: Pro Evolution Soccer 2008 [recenzja] - proevo82 - 10-12-2009

Wiem, ten piłkarz to Rogerio Ceni- legenda brazylijskej piłki, bramkarz FC Sao Paulo.


RE: Pro Evolution Soccer 2008 [recenzja] - neku - 10-12-2009

dzięki, bo już myślałem, że to jakiś wymyślony Big Grin
http://www.youtube.com/watch?v=U1lXLzBxQyM


RE: Pro Evolution Soccer 2008 [recenzja] - Piterixos - 19-01-2011

Ja mam PESa 08, a niedawno grałem w PESa 06 i nie wiem jaka jest między nimi różnica w grafice...wydało mi się że w obu grach jest taka sama.